Boyaya Dair
 • Ne Kadar Boya Almalıyım?

  Aşağıdaki adımları takip ederek kolayca ihtiyacınız olan yaklaşık boya miktarını öğrenebilirsiniz:

  . Odanın genişliği, uzunluğu ve yüksekliği (H) metre ile ölçülür ve not edilir.
  . A = 2 x oda genişliği + 2 x oda uzunluğu formülü ile “A” değeri hesaplanır.
  . Bu değer, odanın yüksekliğiyle (H) çarpılır. Bu çarpım değerine (S) denir.
  . Pencere ve kapı alanları ölçülür ve toplanır (C). Pencere ve kapı alanlarının toplam değeri, elde edilen S değerinden çıkarılır ve duvarların toplam alanı metrekare olarak bulunur.
  . Tavanın uzunluğu ve genişliği ölçülür ve tavanın metrekaresi bulunur. Elde edilen metrekareye göre alınması gereken boya miktarı tespit edilir.

 • Hangi Renge Hangi Aksesuar?

  Seçmiş olduğunuz renkelere uygun bir aksesuar yerleşimi, evinizi hem daha sıcak hem de daha dekoratif gösterecektir.

  Koyu renkleri tercih ediyorsanız açık renkli aksesuarlar ile contrast bir yapı yaratabilirsiniz.

 • Renk Seçimi

  Boyanacak yerin rengine daha kolay karar verebilmek için en az 1 m2lik alana uygulama yapabilirsiniz. Odanın ışık durumunu göz önünde bulundurmalısınız. Bazı renkler doğal ışık ve elektrik ışığı altında tamamen farklı görünür. Seçilen rengin odadaki eşyalara uyum sağlaması için boyalı alanın etrafına özellikle tercih edilen eşyaları yerleştirip öyle karar vermelisiniz.

 • Yüzey Hazırlığı

  Öncelikle yüzeye uygun bir boya seçilmeli ve yardımcı malzeme gerekiyorsa yüzeye ve boyaya uygun olmasına dikkat edilmelidir. Boya satın alınırken kaliteli olan tercih edilmelidir. Ucuz ve kalitesiz boyalar metrekare bazında kaliteli boyalarla aynı maliyete gelir. Az bir miktar için yapılan tasarruf ileride büyük zararlara neden olabilir.

  Piyasada her kalitede boya, astar ve tiner bulunabilir. Ancak uygulamada daha iyi sonuç almak için yüzeye uygun boya, astar ve tiner kullanılması önerilir. Boya seçerken, satın alınan ürünün TSE standartlarını taşıyıp taşımadığı, üretici firmanın ISO 9000 belgesine sahip olup olmadığı kontrol edilmelidir. İç ve dış mekânlarda kullanılacak rengin mekâna uygun olup olmadığı küçük bir yüzeyde denenmelidir.

 • Yeni Boyanmış Duvarların Temizliği

  Boya seçerken sadece renklerine değil, boyanın kalitesine ve çevreye verdiği öneme dikkat etmek de sorumluluklarımız arasında olmalıdır.

  Üretim koşulları çağdaş ve insan sağlığına saygılı, geri dönüşüme destek veren, çevreye duyarlı politikalar ile üretim yapan boyaları tercih etmeliyiz.

 • Doğru Sıcaklık, Kuruma Zamanı

  Boya yapılan yüzeyin yağlı, kirli ve nemli olması, ortamın yeterince havalandırılmaması, yeterli oksijenin ortamda bulunmaması, hava sıcaklığı ve nemin uygun koşullarda olmaması, boya içine yanlış inceltici katılması ve kuruma dengesinin bozulması durumlarında kuruma geç olur.

  Bu, genellikle sentetik esaslı boyalarda rastlanan bir sorundur. Sentetik esaslı boyalar oksidasyon ile kurur. Yapıdaki, solventin (tinerin) buharlaşması için ve yapıya oksijenin girmesi için su bazlı boyalara göre daha uzun bir süreye ihtiyaç vardır.

 • Ekipman Seçimi

  Genelde geniş yüzeylerde (duvarlarda), rulo ile çalışmak daha hızlı ve kolaydır. Duvarların kesişimlerinde, kapı, pencere vb. ahşapların boyanmasında fırçaya her zaman ihtiyaç vardır.

  Bir genelleme yapmak gerekirse; su bazlı boyalar için sentetik fırçalar, yağlı boyalar için doğal kıllı fırçalar, pürüzlü ve dekoratif yüzeyler oluşturmak için uzun tüylü rulolar, düz yüzeyler içinse çok kısa tüylü rulolar kullanılabilir.

 • SSS